При изготвяне на режимите за отправна точка вземам колко енергия е добре да консумира човек. Това е само отправна точка, за да може човек да разбере колко много храна яде неосъзнато. Броенето на калории и меренето на порциите е за първите няколко месеца, които са обучение в храненето. Забелязала съм, че хората имаме нужда от измерими неща и обичаме да сравняваме. А как да сравниш 2 храни, ако нямат нещо измеримо? Затова мисля, че калориите са първа стъпка към осъзнаване на това колко много се яде.
Но е важно в някакъв момент калориите да останат на заден план и човек да избира храната си според микронутриентите (витамини и минерали), които му дава. В днешно време проблемът е в преяждането, а не в недохранването и затова мисля, че калориите не са толкова важни. От друга страна на храната й се добавят микронутриенти – сокове с витамини, мляко с калций и т.н. Нямаме нужда от добавяне на микронутриенти, ако си подбираме храната според тях.
Най-витаминозните храни са и най-ниско калорични. Което дава възможност да се храниш без да мислиш за калории и дали ще напълнееш.
Ето трите рецепти, които сготвихме с Ути, отново са сууупер бързи и вкусни.
Може да гледаш предаването на сайта на БНТ (често не се зарежда, пробвай няколко пъти)
Бананови палачинки

За палачинките:
3 яйца
2 средно големи банана – много добре узрели
Яйцата и бананите се слагат в кухненски робот и се пасират, така че да останат малки парченца от бананите. Може бананите да се намачкат с вилица, след което се прибавят яйцата. Пече се в голяма (така че да стане тънка палачинка), незалепваща или намазана с малко мазнина тава. На 170 градуса с вентилатор за 7 минути. Внимание: палачинката лесно залепва и може би е добре да се пече върху намазнена хартия.
За крема:
2 банана – много добре узряли
1 с.л. какао
30 гр. орехи – натрошени
Бананите се намачкват с вилица, добавя се какаото и натрошените ядки. Палачинката се намазва с крема и се навива, нарязва се на парчета. Чудесна закуска за деца – може да замени какаото с брашно от рожков или да се направи смес от какао и рожков.
Кюфтета от (риба тон)

Това е подходяща рецепта за хора, които не обичат риба. Обикновено я приготвям с филе тилапия, но може и с тон, както и с кайма (да е домашна, а не купешка). Вегетарианците може да заменят рибата с нахут (количество колкото рибата).
270 гр. филе риба тон в собствен сос (2 нормални консерви; да не са парченца филе, а филе)
1 яйце
50 гр. пармезан (кашкавал)– настърган на ситно
100 гр. картофи (измерени сурови и обелени) – настъргани на едро
100 гр. тиквички, настъргани на едро, притискат се в шепи леко да се отцедят
50 гр. червена чушка (1 малка) – настъргана
50 гр. моркови – настъргани
1 стрък пресен чесан – нарязан на ситно
½-1/3 кора на лимон – настъргана
Всичко се смесва и омесва като кайма. Оформят се кюфтета и се пекат на фурна без мазнина. Сервира се със зелена салата с краставици и репички. Лимонената кора в кюфтета им придава много свеж вкус.
Боб със суров сос

300 гр. сварен боб (получава се от около 100 гр. сух боб) от консерва (буркан). Ако варите боб добре е да се накисне от предната вечер и след това да с изхвърли водата от първите 2 завирания.
В кухненски робот се слагат:
1 авокадо
2 червени чушки
1 домат
Пресен лук
Връзка магданоз
½ маруля
1-2 с.л. оцет (на вкус)
Сосът се изсипва в дълбока чиния и отгоре се добавя сварения боб. Това е суууупер вкусен начин за приготвяне на боб, няма човек, на който да не му хареса. Освен това търпи страшно много импровизация – може да се добавят още зеленчуци според сезона и вкуса – морков, цвекло, ряпа и др.
Енергията в 1 ден от персоналното меню на Ути

Стопи мазнините и извай тялото си за няколко седмици
От Руми Илиева, сертифициран фитнес треньорВиж как!